
Piastri krijgt waarschuwing voor pitlane-incident tijdens GP Japan
📱 Download de F1Head app voor sneller F1 nieuws!
Piastri krijgt waarschuwing voor pitlane-incident tijdens GP Japan
Oscar Piastri en het McLaren-team hebben beide een formele waarschuwing gekregen van de FIA-stewards na een incident tijdens de derde vrije training op het circuit van Suzuka. De Australische coureur overtrad de pitlane-procedures door meerdere auto’s in te halen terwijl hij naar het practice start-gebied reed.
Overtreding van pitlane-reglement
Het incident vond plaats om 11:44 lokale tijd tijdens VT3, toen Piastri in auto nummer 81 meerdere voertuigen inhaalde in de zogenaamde ‘Fast Lane’ terwijl hij door de ‘Working Lane’ naar het practice start-gebied reed. Dit was in strijd met artikel 12.2.1 i) van het International Sporting Code en de Event Note van de wedstrijdleider (item 11, document 22).
De stewards riepen zowel Piastri als een teamvertegenwoordiger van McLaren op het matje om de kwestie te bespreken en beoordeelden tevens videobeelden van het incident.
Verzachtende omstandigheden
Bij hun besluitvorming hielden de stewards rekening met verschillende factoren. Videobeelden van teamgenoot Lando Norris (auto 4) toonden aan dat het door de locatie van de McLaren-garage logisch was om direct van de garage naar het practice start-gebied te rijden.
Bovendien constateerden de officials dat Piastri wel degelijk een echte practice start uitvoerde en probeerde terug te keren naar de positie die hij zou hebben gehad als hij in de juiste rijstrook had gereden.
Waarschuwing voor toekomst
Hoewel Piastri en McLaren er dit keer vanaf kwamen met alleen een waarschuwing, benadrukten de stewards dat dit niet als precedent moet worden beschouwd. Het was het vierde incident van dit type tijdens het raceweekend in Japan, waarbij alle gevallen resulteerden in waarschuwingen.
In hun officiële beslissing waarschuwden de stewards: “Het feit dat een waarschuwing werd uitgegeven voor de vier gevallen dit weekend moet niet worden gezien als precedent. Toekomstige schendingen van pitlane-procedures kunnen een sportieve straf inhouden.”
Belang van pitlane-veiligheid
Pitlane-procedures zijn cruciaal voor de veiligheid in de Formule 1. De strikte regels rondom inhalen en rijgedrag in de pitlane zijn ontworpen om gevaarlijke situaties te voorkomen tussen coureurs, monteurs en officials die in dit beperkte gebied werken.
De stewards Garry Connelly, Mathieu Remmerie, Pedro Lamy en Kazuhiro Tsuge namen de beslissing na grondige bestudering van alle beschikbare bewijsmateriaal. Teams hebben het recht om bepaalde beslissingen van de stewards aan te vechten binnen de geldende termijnen.
Voor Piastri en McLaren betekent de formele waarschuwing geen directe sportieve consequenties voor de race, maar het incident dient wel als officiële waarschuwing in hun dossier bij de FIA.
Het volledige officiële document van de FIA-stewards is beschikbaar via: FIA Officiële Beslissing – Document 30