Niets gestolen maar politie vreest spionage bij Alpine

Foto: Alpine

F1Head

Niets gestolen maar politie vreest spionage bij Alpine

📱 Download de F1Head app voor sneller F1 nieuws!

Gepubliceerd op 14 november 2025 om 14:52
De politie onderzoekt of industriële spionage de reden was voor een inbraak bij de motorenfaciliteit van Alpine in Viry-Chatillion. Twee personen braken maandagavond in bij het complex, maar namen niets mee. Dit wekt argwaan bij de autoriteiten.

Daders wisten de weg in het gebouw

De twee indringers forceerden de ingang van het gebouw en liepen direct door naar de bovenverdieping. Daar bevinden zich de kantoren van het management en de Alpine directie. Dit detail valt op bij de politie.

De daders openden meerdere kantoordeuren. Bronnen bij de politie stellen dat de personen kennis leken te hebben van het pand. Ze wisten precies waar ze naartoe moesten. Dit patroon past niet bij een gewone inbraak.

“Niets werd gestolen. Alles is in orde. Er waren geen medewerkers aanwezig op dat moment,” vertelde een bron dicht bij het Formule 1 team aan Franse media.

Onderzoek door speciale eenheid

De Division of Territorial Crime (DCT) leidt het onderzoek. Deze speciale eenheid probeert te achterhalen wat het motief was. Het ontbreken van diefstal maakt de zaak bijzonder mysterieus.

De politie houdt rekening met industriële spionage. Er werden geen voorwerpen, apparatuur of documenten meegenomen. Toch kan er informatie zijn ingezien of gekopieerd.

De waarde van de 2026 motor

Renault stopte het project voor de 2026 Formule 1 motor. Het team kiest vanaf volgend seizoen voor motoren van Mercedes. De ontwikkeling van de eigen motor was echter al ver gevorderd.

In september 2024 maakte het personeel zelfs een audio-opname van de motor op de testbank. Het intellectuele eigendom van dit project kan nog steeds in de faciliteit liggen. Deze kennis heeft waarde voor concurrenten.

De faciliteit in Viry-Chatillion huisvest al ongeveer 40 jaar de motorproductie van Renault. De kennis en ervaring die daar is opgebouwd, strekt zich uit over decennia.

Verzet tegen transformatie

Het personeel verzette zich tegen het stopzetten van het motorproject. Ze vormden een personeelsraad genaamd Comite Social et Economique (CSE). Deze raad organiseerde demonstraties bij de faciliteit.

“Het einde van de F1 motorontwikkeling, het gebrek aan volwassenheid van de nieuwe projecten en het verlies van leiding betekent een groot risico dat kritieke vaardigheden de Viry locatie verlaten,” schreef de CSE in een verklaring.

De raad vervolgde: “Ondanks de onrust van de laatste 2 maanden heeft het Viry team de kracht van de 2026 motor verder ontwikkeld, die Alpine nu verliest. Deze tegenstrijdige beslissing betekent dat Alpine haar sportieve geschiedenis misloopt.”

De personeelsvertegenwoordigers stemden unaniem tegen het transformatieplan. Toch ging het project door onder leiding van voormalig teambaas Bruno Famin.

Nieuwe bestemming voor Viry

Renault kondigde medio 2024 aan dat Viry-Chatillion een technisch centrum wordt voor motorsport en mobiliteitsprojecten van de Renault Group. De faciliteit krijgt dus een andere functie, maar het intellectuele eigendom van de F1 motor blijft waardevol.

Het onderzoek loopt nog. De politie probeert de identiteit van de indringers te achterhalen en hun exacte motieven vast te stellen.