Red Bull-teambaas Christian Horner heeft zijn verbaasdheid geuit over het feit dat de poging van Andretti Cadillac om tot de Formule 1 toe te treden, een politieke kwestie is geworden. Deze week verzochten zes Amerikaanse senatoren het ministerie van Justitie om te onderzoeken of de afwijzing van Andretti Cadillac’s verzoek door de F1, in strijd is met antitrustwetten.
Politieke inmenging
Horner zei op vrijdag tijdens de Grand Prix van Monaco dat hij verrast was door deze ontwikkeling. Hij benadrukte dat als Andretti echt een plek op de grid wil vinden, ze dat zouden kunnen door een bestaand team over te nemen. Volgens Horner is dat de meest natuurlijke oplossing.
GM werkt onder het Cadillac-merk samen met Andretti, maar hun aanvraag werd afgewezen door Formula One Management (FOM). Hoewel de overkoepelende autosportorganisatie FIA de aanvraag goedkeurde, vond FOM dat Andretti niet competitief genoeg zou zijn. Desalniettemin heeft FOM aangegeven de aanvraag in 2028 opnieuw te overwegen, wanneer GM een motor klaar heeft om te concurreren.
Horners houding
Horner gaf aan dat hij Andretti en Cadillac “absoluut” welkom zou heten in de Formule 1. Hij prees het race-erfgoed van Andretti en benadrukte het belang van stabiliteit voor de huidige teams. Volgens hem zouden Andretti en Cadillac het beste bestaande teams kunnen overnemen om toe te treden. Daarbij verwees hij naar het voorbeeld van Sauber, dat in 2026 samen met Audi de F1 binnenkomt.
“Een acquisitie zoals die van Sauber door Audi is een goed voorbeeld,” zei Sauber-vertegenwoordiger Alessandro Alunni Bravi. “Cadillac is een grote speler en kwalificeert zich voor een potentieel goed project, maar het kopen van een bestaand team is de juiste weg.”
Geen vooroordeel tegen Andretti
Horner benadrukte dat er geen vooringenomenheid is tegen Andretti vanwege hun Amerikaanse afkomst. Hij prees Liberty Media voor het versterken van de F1-teams en de algehele gezondheid van de sport. “Dit gaat puur over het zakelijke model van de Formule 1,” zei Horner. “Liberty heeft een model gecreëerd waarin zelfs het slechtste team een waardering van een miljard dollar heeft.”
De Red Bull-teambaas verklaarde ook zijn verrassing over de juridische stappen die Andretti overweegt. “Andretti kan opnieuw een aanvraag indienen voor 2028, wanneer Cadillac een motor gereed heeft,” aldus Horner. “De meest natuurlijke oplossing blijft om een bestaand team over te nemen.”
Steun van Peter Bayer
Ook Peter Bayer van Red Bull benadrukte het heldere proces binnen de F1. “De FIA heeft een technische analyse uitgevoerd en de F1 heeft het commerciële potentieel geanalyseerd,” zei Bayer. “De sport heeft veel gedaan om uit te breiden naar de Verenigde Staten, maar dit heeft niets te maken met de huidige zaak.”
Het debat over de toetreding van Andretti Cadillac blijft dus voortduren, met veel spelers die hun visie op de zaak delen. Zowel Horner als anderen binnen de F1 blijven echter vasthouden aan de procedures die momenteel van kracht zijn.