
Foto: Red Bull Content Pool
Nieuwe regels moeten prestatiegaten tussen motoren verkleinen
Grote veranderingen in 2026
Volgend seizoen gaat de Formule 1 over op een nieuw motorreglement. Het elektrische vermogen stijgt van 120 kW naar 350 kW. De MGU-H verdwijnt uit de krachtbron. Duurzame brandstoffen maken hun intrede in de sport.
Het deelnemersveld verandert flink. Audi stapt in als nieuwe fabrikant. Red Bull Powertrains begint aan zijn eerste seizoen. Honda keert terug en gaat samenwerken met Aston Martin. Renault trekt zich terug uit de Formule 1. Daarmee komen er vijf motorfabrikanten op de grid.
Verwachte prestatieverschillen
De complexiteit van de nieuwe regels zorgt voor zorgen bij de FIA. De kans bestaat dat sommige fabrikanten de veranderingen veel beter doorgronden dan anderen. De autosportbond wil daarom kunnen ingrijpen als de verschillen te groot worden.
Hoe het systeem werkt
Het nieuwe concept heet Additional Development and Upgrade Opportunities, afgekort ADUO. De FIA meet tijdens het seizoen de prestaties van alle motoren. Op drie vaste momenten kan de organisatie besluiten om extra hulp te geven aan fabrikanten die achterop raken.
Deze controlemomenten liggen na race zes, twaalf en achttien. Met 24 races in 2026 betekent dit een evaluatie na elk kwartaal van het seizoen. Fabrikanten die significant slechter presteren dan de rest komen in aanmerking voor steun.
De hulp kan verschillende vormen aannemen. Fabrikanten mogen dan mogelijk hun gehomologeerde motor aanpassen. Ze krijgen meer ruimte binnen de budgetcap die geldt voor motorontwikkeling. Ook kunnen ze extra uren gebruiken op de testbank waar ze hun motor testen en ontwikkelen.
Betrouwbaarheidsproblemen
Naast prestatieproblemen erkent de FIA dat betrouwbaarheid een punt van zorg kan zijn. Motorleveranciers die te maken krijgen met technische problemen ontvangen ook steun. De budgetcap zou anders te zwaar drukken op teams die hun motor moeten repareren of vervangen.
Kleine aanpassingen aan reglement
De World Motor Sport Council keurde ook enkele kleinere wijzigingen goed. Deze hebben betrekking op de overlevingscel van de auto. Ook de ophanging en aerodynamische onderdelen ondergaan aanpassingen. De financiële en operationele regels voor motorfabrikanten zijn eveneens bijgesteld.
Concorde Agreement vordert
De onderhandelingen over het nieuwe Concorde Agreement stonden ook op de agenda. Dit is de overkoepelende overeenkomst tussen de FIA en de Formule 1. FIA-voorzitter Mohammed Ben Sulayem toonde zich positief over de voortgang.
“Nu we onze positieve gesprekken met de FOM en de teams voortzetten om het nieuwe akkoord af te ronden, hebben we samen de kans om geschiedenis te schrijven,” zei Ben Sulayem. “Onze nauwe samenwerking zal het kampioenschap in staat stellen wereldwijd te blijven groeien, een steeds groter aantal fans aan te trekken en een toekomst te bieden waarin de FIA haar rol als regelgever kan consolideren.”
De FIA-voorzitter benadrukte de prioriteiten van de organisatie. “Onze prioriteiten zijn het blijven verbeteren van de veiligheid in al onze formuleseries, het ondersteunen van de ontwikkelingsroute voor jonge coureurs en uiteindelijk het zien groeien van onze geliefde sport. Mijn dank gaat uit naar Stefano Domenicali en zijn team, evenals naar vertegenwoordigers van alle partijen, terwijl we toewerken naar een deal.”
Reactie Domenicali
Stefano Domenicali, de voorzitter en CEO van de Formule 1, reageerde eveneens op de gesprekken. “Dank aan de FIA, de vrijwilligers en de nationale autosportbonden voor hun inzet en moeite,” zei Domenicali. “Dit is een ongelooflijk moment, waarin onze twee rollen duidelijk samenwerken aan een sterke toekomst. We hebben de afgelopen maanden een goed momentum opgebouwd en grote stappen gezet om te zorgen voor degelijk bestuur, met het oog op de duurzaamheid en het welzijn van de sport.”