Bortoleto ontloopt straf na gele vlag incident Emilia Romagna GP

3 min ·

Gabriel Bortoleto van Stake F1 Team Kick Sauber is vrijgesproken van een mogelijke overtreding tijdens de tweede vrije training van de Emilia Romagna Grand Prix. De stewards besloten tot geen verdere actie na onderzoek van een vermeende inhaalactie onder gele vlaggen bij bocht 4.

Stewards geven Bortoleto het voordeel van de twijfel

De FIA-stewards hebben besloten om geen straf uit te delen aan Gabriel Bortoleto na een uitgebreid onderzoek naar een mogelijke overtreding van de gele vlag regels tijdens VT2 van de Emilia Romagna Grand Prix. De Braziliaanse coureur van Stake F1 Team Kick Sauber zou auto 14 ingehaald hebben onder gele vlaggen bij bocht 4 om 17:53 lokale tijd.

Lees ook: Buitenlandse pers looft Verstappen na tweede plaats in Hongarije

Onduidelijkheid over marshal posts leidt tot vrijspraak

Het incident vond plaats tussen marshal posts 4.2 en 4.3, die volgens de stewards “relatief dicht bij elkaar staan”. Voor de inhaalactie stond het gedeelte van het circuit rond bocht 4 onder dubbele gele vlaggen vanwege een incident op de baan.

Cruciaal in de beslissing was dat ten tijde van de inhaalmanoeuvre groene vlaggen duidelijk getoond werden bij marshal post 4.3 en het lichtpaneel ervoor. Echter bleef onduidelijk of marshal post 4.2 ook groene vlaggen toonde toen de inhaalactie plaatsvond. Bortoleto passeerde marshal post 4.2 toen hij auto 14 inhaalde.

Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head app

Gratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer.

Download app

Coureur houdt vol groene vlaggen te hebben gezien

Tijdens de hoorzitting met de stewards hield Bortoleto vol dat hij groene vlaggen zag bij beide marshal posts (4.2 en 4.3) en het lichtpaneel toen hij besloot in te halen. De stewards verklaarden: “Omdat we geen beschikbaar bewijs hadden dat zijn verklaringen duidelijk tegensprak, konden we niet vaststellen dat er een overtreding was begaan.”

De stewards analyseerden uitgebreid bewijs inclusief positionering- en marshalling systeemdata, video-opnames, teamradio en in-car camera beelden voordat zij tot hun beslissing kwamen.

Lees ook: Vasseur geeft eigen team de schuld: ‘Op zondag ging alles mis’

Internationale Sportcode artikel 2.5.5 b)

De vermeende overtreding viel onder Appendix H, Artikel 2.5.5 b) van de Internationale Sportcode, die betrekking heeft op het gedrag van coureurs onder gele vlag omstandigheden. Deze regels zijn van cruciaal belang voor de veiligheid in de Formule 1, waarbij coureurs verplicht zijn hun snelheid te verminderen en niet in te halen wanneer gele vlaggen worden getoond.

Voordeel van de twijfel

In hun beslissing gaven de stewards Bortoleto expliciet “het voordeel van de twijfel” vanwege de onduidelijkheid rond de marshal posts. Dit type beslissing toont aan hoe nauwkeurig de FIA-stewards te werk gaan bij het beoordelen van mogelijke overtredingen, waarbij zij alleen straffen uitdelen wanneer er voldoende bewijs is.

Het panel van stewards bestond uit Nish Shetty, Loïc Bacquelaine, Vitantonio Liuzzi en Valerio Brizzolari, die hun beslissing namen na een grondige analyse van alle beschikbare gegevens uit de tweede vrije training.

Teams werden eraan herinnerd dat zij het recht hebben om bepaalde beslissingen van de stewards aan te vechten volgens Artikel 15 van de FIA Internationale Sportcode binnen de van toepassing zijnde termijnen.

Officieel FIA-document: Lees hier de volledige beslissing van de stewards