F1 nieuws Foto: BWT Alpine F1 Team

Gasly kreeg 13.000 doodsbedreigingen, zegt FIA-president Ben Sulayem

4 min lezen

Pierre Gasly heeft 13.000 doodsbedreigingen ontvangen, zegt FIA-president Mohammed Ben Sulayem. De bedreigingen kwamen na de Grand Prix van Spanje op de Madring, waar Alpine een teamorder gaf. Franco Colapinto moest daar plaatsmaken voor Gasly. Online haat is volgens de FIA-president een groeiend probleem in de Formule 1.

Toevoegen als voorkeursbronDan toont Google ons F1-nieuws vaker en bovenaan in je zoekresultaten. Toevoegen Toevoegen als voorkeursbron op Google
Gratis Al het F1-nieuws, ook onderweg Push bij breaking news · kalender · standen · uitslagen Download voor Android Wachten op lights out… F1Head kan gratis blijven dankzij advertenties. Wil je ons steunen? Schakel je adblocker uit voor f1head.nl. Download voor Android

Ben Sulayem noemt het aantal in een gesprek met SB Nation, schrijft PlanetF1. “Waar we nu mee te maken hebben, kenden we nooit eerder: dit online misbruik tegen alle coureurs. Dit is een ziekte en dit is een plaag”, zegt hij. “Pierre Gasly heeft 13.000 bedreigingen op zijn leven gekregen. Dertienduizend.”

Colapinto reageert woedend op de boordradio

Colapinto was in Spanje duidelijk ontevreden over de teamorder. Op de boordradio riep hij: “Wissel. Wissel. Hallo? Wissel! Wissel!” Daarna volgde: “Dit is verdomme ongelooflijk! Ja, geweldig!”

Het leidde tot een stroom online haat richting Gasly. Ook zijn familie en zijn partner kregen bedreigingen.

Lees ook: Verstappen vindt het niet vreemd dat Antonelli en Bottas ziek zijn

Gasly: ‘Volkomen ongepast’

Gasly reageerde tegenover de media. “Persoonlijk vind ik het nogal verontrustend voor onze sport”, zei hij. “Ik ben een topsporter, dus ik weet dat ik blootgesteld ben. Dat is altijd zo geweest.”

Over de bedreigingen was hij duidelijk. “Maar zulke bedreigingen en aanvallen vind ik volkomen ongepast, zeker als ze familieleden bereiken, zoals mijn vriendin. Dat zou niet zo moeten zijn.”

Colapinto riep zijn fans in een Spaanstalige video op Instagram op om te stoppen met online haat. Volgens hem raakte die haat ook de mecaniciens en engineers van Alpine.

Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head appGratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer. Download app

De grap van Clarkson in Austin

Jeremy Clarkson zorgde in Austin voor extra ophef. In een tv-interview voor de kwalificatie hoorde hij dat Colapinto een gridstraf had gekregen voor nieuwe onderdelen van de power unit. Zijn reactie: “Franco heeft een gridstraf omdat hij Argentijn is. Waarschijnlijk.”

Alpine reageerde met een verklaring. “We zijn op de hoogte van de opmerkingen die in een recent tv-interview zijn gemaakt door een gast van het team in Austin”, aldus het team. “We willen benadrukken dat dit persoonlijke opvattingen zijn die niet passen bij de waarden van het team: vriendelijkheid en respect.” Het team voegde toe: “Franco is onze coureur en heeft onze volledige steun.”

Ben Sulayem verdedigt de grap. “Dit is belangrijker dan de mening van Jeremy”, zegt hij. “Als hij dat zegt, bedoelt hij het goed. Hij mist de oude tijd, en dat is normaal.”

Lees ook: Beat Zehnder verlaat Audi eind december na 39 jaar bij het team in Hinwil

Briatore dreigt met een mediastop

De haat van fans van Colapinto bracht Flavio Briatore, de facto teambaas van Alpine, tot een waarschuwing. “Als dit doorgaat, komt er een moment dat Franco met niemand meer praat”, zei hij. “Ik zie telkens weer veel woede van de fans, zonder reden. Als het blijft gebeuren, geven we geen interviews meer aan de Argentijnse televisie. We stoppen met alles, want wat we daar lezen slaat nergens op.”

Ben Sulayem is te spreken over die aanpak. “Ik vond het goed wat Flavio zei, specifiek tegen de fanbase van Colapinto: ‘Als jullie de haat niet stoppen, blokkeren we de toegang tot Franco’”, zegt hij. “Ik dacht dat dat een goede manier was om een boodschap af te geven.”

FIA zet technologie in tegen online haat

De FIA startte de campagne ‘United Against Online Abuse’. Volgens Ben Sulayem is veel technologie nodig, waaronder AI, om de daders te ontmaskeren. “Er is geen plek voor hen, want als we niets doen, wordt onze sport vernietigd”, zegt hij. “Het is een gezamenlijke onderneming. Het is een marathon. We kunnen het niet alleen.”

Hij wijst ook op de bedreigingen aan het adres van stewards. “Er was een steward die met de dood werd bedreigd. Dit zijn vrijwilligers.”

Op de vraag of meer teambazen zo’n boodschap moeten uitdragen, antwoordt hij dat het niet alleen om hen gaat. “Het is de verantwoordelijkheid van iedereen. Coureurs hebben fans. Zij kunnen ook tegen hun fans zeggen: ‘Stop.’ Ik wil niet dat je mijn fan bent als je je niet gedraagt. Coureurs zijn ambassadeurs en rolmodellen, en het beschermen van andere coureurs is het beschermen van henzelf.”

Ben Sulayem somt op wie er nog meer verantwoordelijk is. “Wij als FIA, de teams, jullie, de overheden en andere federaties. En meer dan dat: de hightechbedrijven die mensen kunnen bereiken, moeten deze mensen ook blokkeren.”