Antonelli is wereldkampioen, maar zijn kampioensbeker krijgt hij pas in december. Hij werd zondag in Mexico de jongste kampioen in de Formule 1. Op het podium stond hij met de beker voor de derde plaats, achter Max Verstappen en Lewis Hamilton.
De grote trofee voor de wereldtitel was er niet. Antonelli kreeg hem niet in handen, niet op het podium en niet daarna.
Een beker op een scherm
Het kampioensbeeld bestond uit een grote tv-scherm achter Antonelli. Daarop stond de beker, met zijn handtekening digitaal toegevoegd aan die van de 35 coureurs die hem als wereldkampioen waren voorgegaan. Twee van hen tilden hem op hun schouders.
In andere sporten draait het beeld van een titel meestal om de beker zelf. Denk aan Bobby Moore met de Jules Rimet Trophy na het WK voetbal van 1966 of Michael Jordan met de NBA-beker na het kampioenschap van de Chicago Bulls in 1991. Zelfs bij The Masters is het kampioensbeeld de Green Jacket in Augusta.
In de Formule 1 gaat dat anders. De kampioen hoeft niet eens op het podium te staan. De Formule 1 haalt hem na de race wel op voor een interview, maar een plek bij de top drie krijgt hij alleen als hij ook in die top drie eindigde. Antonelli werd kampioen met nog vier races te gaan. In de WK-stand heeft hij 380 punten, 119 meer dan Verstappen.
Lees ook: Marco Antonelli zag zijn zoon Kimi al na de crash in Australië als kampioen
Waarom Antonelli de kampioensbeker niet kreeg
De beker is het hoofdonderdeel van de jaarlijkse prijsuitreiking van de FIA. Die vindt dit jaar plaats in China. Antonelli krijgt zijn trofee tijdens een gala in Shanghai, in black-tie kledingvoorschrift, in december. Dat meldt RacingNews365.
Op die avond komen de wereldkampioenen van alle kampioenschappen van de FIA samen, van de Formule 1 tot het WEC, het WRC en het karten. De FIA zou de F1-beker daarom niet eerder willen uitreiken. Volgens RacingNews365 wordt aangenomen dat het een goed signaal is voor beginnende coureurs als de F1-kampioen in dezelfde zaal staat als een kartkampioen.
De commerciële kant van de Formule 1 ligt bij Liberty Media. De sportieve en regelgevende macht ligt bij de FIA. Antonelli werd uitgeroepen tot FIA-wereldkampioen Formule 1, dus de beker valt onder het gezag van die organisatie.
Lees ook: Rosberg vindt dat Vasseur racerichtlijnen moet opstellen voor Hamilton en Leclerc
De FIA houdt vast aan de ceremonie
Er zijn eerder pogingen gedaan om de regels te versoepelen. De FIA houdt toch vast aan de huidige gang van zaken. Technische problemen en mogelijke diskwalificaties zijn de reden. De FIA wil geen beker overhandigen die ze daarna misschien weer moet afnemen.
Antonelli is daardoor pas officieel kampioen als hij op 12 december wordt gehuldigd. Dan geeft Lando Norris de beker terug en houdt hij op regerend wereldkampioen te zijn. De beker is dan voor dit jaar van Antonelli.
