Foto: McLaren

McLaren krijgt boete van €30.000 na CDS-overtreding tijdens VT2 in Monaco

3 min ·

Een stukje doorzichtige tape voor aerodynamisch voordeel. Dat was genoeg om McLaren een boete van €30.000 op te leveren tijdens de Grand Prix van Monaco. Omdat het tape de veiligheidsknop voor marshals onbruikbaar maakte, oordeelden de stewards hard: €20.000 moet het team direct betalen.

Norris valt stil in VT2

Vijftien minuten na de start van de tweede vrije training ging het mis voor Norris. Zijn MCL40 verloor vermogen bij het uitkomen van de tunnel, vlak voor de Nouvelle Chicane. Het stuurwiel ging donker en de auto rolde tot stilstand in de uitloopzone. Norris stapte uit en wachtte terwijl de marshals probeerden de auto te verwijderen.

Lees ook: Wolff vergelijkt engineers van rivalen met ‘Teletubbies’ na chaos met blauwe vlaggen

Dat lukte niet op de gebruikelijke manier. De marshals probeerden het Clutch Disengagement System (CDS) te activeren. Dit systeem ontkoppelt de koppeling zodat een auto vrij te bewegen is, ook zonder hydrauliek of elektriciteit aan boord. Maar de knop werkte niet. De marshals moesten uiteindelijk de auto op karretjes tillen om hem van de baan te krijgen. De wedstrijdleiding activeerde een Virtual Safety Car, maar een rode vlag bleef uit.

Na afloop van de sessie liet McLaren-technisch directeur Rob Marshall weten dat het team nog bezig was de oorzaak van de stilstand te achterhalen. “De auto schakelde uit. We weten niet waarom precies, een elektrisch probleem van een bepaalde soort”, zei hij. Norris zelf was ook duidelijk: “De auto ging gewoon uit. We moeten onderzoeken wat er is gebeurd.”

Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head app

Gratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer.

Download app

De CDS-knop zat afgeplakt

Terwijl het team de elektrische storing onderzocht, rapporteerde FIA Technical Delegate Manuel Leal een mogelijke regelovertreding. Hij stelde vast dat het CDS niet functioneerde zoals vereist door artikel C9.3 van de FIA F1-reglementen en verwees de zaak door naar de stewards. Norris en een teamvertegenwoordiger moesten zich melden voor een hoorzitting.

Wat daar naar voren kwam, was opmerkelijk. McLaren gaf toe dat het team transparante tape had aangebracht over de CDS-activatieknop. Het doel was aerodynamisch: de tape moest de luchtstroom over dat deel van de auto verbeteren. Maar het gevolg was dat de knop niet meer te bedienen was door een marshal met beschermende handschoenen aan. Zonder gereedschap was het zelfs onmogelijk om de tape te doorbreken en de knop in te drukken.

Lees ook: Verstappen begrijpt niets van eigen podium in Hongarije

De stewards waren helder in hun oordeel: “Dit deed het doel van het CDS-systeem volledig teniet. Het systeem is ontworpen om snel te worden geactiveerd door een marshal met beschermende handschoenen.”

h2>Hogere boete dan Racing Bulls in Canada

De stewards legden McLaren een boete op van €30.000, waarvan €10.000 voorwaardelijk voor een periode van twaalf maanden. Het team moet dus direct €20.000 betalen.

Ter vergelijking: twee weken eerder in Canada kreeg Racing Bulls een vergelijkbare boete voor een soortgelijke CDS-overtreding bij Liam Lawson. Dat team betaalde direct €10.000, met €20.000 voorwaardelijk. McLaren komt er dus slechter van af. De stewards legden uit waarom: de zaak in Canada had alle teams moeten wijzen op het belang van een correct werkend CDS-systeem. Dat McLaren die les niet had toegepast, woog mee in het oordeel.

Het was overigens niet de eerste keer dat Norris zich die vrijdag moest melden bij de stewards. Eerder op de dag ontving hij al een oproep omdat hij te laat was bij de verplichte FIA-persconferentie op donderdag, waarvoor McLaren een voorwaardelijke boete van €5.000 kreeg.

Piastri reed de rest van VT2 als enige McLaren-coureur en eindigde als zevende, een seconde achter de snelste tijd van Lewis Hamilton. “We gingen van anderhalve seconde achterstand naar een seconde achterstand. Het was een moeilijke dag”, zei Piastri. McLaren begon het weekend dus met twee boetes en een technisch probleem dat nog niet volledig was opgelost.