F1 nieuws Foto: Alastair Staley/LAT Images via Honda Racing

Orihara zegt dat Honda in Mexico-Stad de koeling van het ERS onderschatte

3 min lezen

Honda geeft toe dat het de koeling in Mexico-Stad heeft onderschat. Het ERS-koelcircuit van de Aston Martin-motor kreeg meer te verduren dan de fabrikant had verwacht. Daardoor vielen Fernando Alonso en Lance Stroll in ronde 5 van de 71 allebei uit. Shintaro Orihara, trackside general manager en chief engineer van Honda, legt uit wat er misging, meldt RacingNews365.

Toevoegen als voorkeursbronDan toont Google ons F1-nieuws vaker en bovenaan in je zoekresultaten. Toevoegen Toevoegen als voorkeursbron op Google
Gratis Al het F1-nieuws, ook onderweg Push bij breaking news · kalender · standen · uitslagen Download voor Android Wachten op lights out… F1Head kan gratis blijven dankzij advertenties. Wil je ons steunen? Schakel je adblocker uit voor f1head.nl. Download voor Android

Honda wist dat de hoogte van het circuit voor problemen kon zorgen. De omvang van het probleem was echter groter dan gedacht. “We wisten dat de bijzondere hoogte van Mexico-Stad ons extra uitdagingen zou geven met de koeling, vergeleken met andere circuits”, zegt Orihara. “Maar we zagen dat ons ERS-koelcircuit zwaarder werd belast dan verwacht. Daarom moesten we de auto in verschillende sessies stoppen.”

Waarom de hoogte de koeling raakt

Het Autódromo Hermanos Rodríguez ligt op bijna 2.250 meter boven zeeniveau. De lucht is daar ijler. Dat maakt het koelen van een motor lastiger. De turbo’s moeten bovendien harder werken om genoeg zuurstof in de verbrandingskamers te krijgen.

Het probleem kondigde zich niet aan. Aston Martin reed in de trainingen gewoon een reeks ronden zonder storing. Pas in de kwalificatie en in de race viel de koeling uit. Orihara: “Ondanks dat we tijdens de trainingen een aantal ronden maakten, deed het probleem zich voor in de race en tijdens de kwalificatie.”

Lees ook: Hadjar neemt schuld voor botsing met Russell in Mexico deels op zich

Alonso begon al achteraan

Voor Alonso was het weekend al in de kwalificatie misgegaan. Hij zette zijn Aston Martin in Q1 stil. Volgens GPFans ging het vermoedelijk om een probleem met de waterdruk in zijn ERS. Alonso moest de race vanaf P17 beginnen. Na de kwalificatie sprak hij van “frustratie voorbij alle verbeelding”.

In de race stopten Alonso en Stroll vlak na elkaar. GPFans meldt dat beide auto’s afwijkende drukwaarden in de powerunit lieten zien. Alonso zei na afloop: “Een frustrerend einde van de dag. We wisten dat het zwaar zou worden, maar zo vroeg uitvallen is teleurstellend. Hetzelfde MGUK-probleem dat ons in de kwalificatie stopte, kwam terug en dwong ons te stoppen.”

Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head appGratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer. Download app

Een seizoen vol problemen voor Honda en Aston Martin

De samenwerking tussen Honda en Aston Martin loopt dit jaar al het hele seizoen moeizaam. Zware trillingen beschadigden eerder de accupakketten en beperkten het testprogramma voor het seizoen. De motor blijft bovendien op de rechte stukken achter op die van de concurrentie. In Singapore bracht Honda een nieuwe turbo mee, maar die loste het probleem met turbo lag niet op.

Orihara verwacht dat Honda in de eerste race van 2027 nog niet bij de top hoort.

Lees ook: Mark Walter zou zijn belang in het Cadillac F1-team willen verkopen voor 3 miljard dollar

Honda kijkt naar 2027

Honda wil de tegenslag gebruiken voor de motor van volgend jaar. HRC werkt naar verluidt aan een vernieuwing in twee fasen, die klaar moet zijn voor de eerste races van 2027.

“Bij elke race dit jaar moeten we leren voor 2027, ook de harde lessen”, zegt Orihara. “We hebben veel data die we volgend jaar terug kunnen brengen naar dit circuit, onder meer over de turbo lag, en we gaan aan oplossingen werken.”