Foto: XPB Images

Van P9 naar P14: gridstraf voor Sainz na gele vlag in Baku

3 min ·

Carlos Sainz verliest zijn beste kwalificatie van het seizoen aan een gridstraf van vijf plaatsen. De Spanjaard reed vrijdag naar P9 in de kwalificatie voor de Azerbaijan Grand Prix, goed voor de eerste Q3-plek van Williams dit seizoen met de flink vernieuwde FW48. De stewards oordeelden na afloop dat hij niet genoeg had afgeremd voor een gele vlag en grepen in. Sainz start de race zaterdag daardoor vanaf P14 in plaats van P9.

Gratis Al het F1-nieuws, ook onderweg Push bij breaking news · kalender · standen · uitslagen Download voor Android Wachten op lights out… F1Head kan gratis blijven dankzij advertenties. Wil je ons steunen? Schakel je adblocker uit voor f1head.nl. Download voor Android

Gridstraf voor Sainz na gele vlag in twee sectoren

Het gebeurde tijdens het laatste deel van de kwalificatie. Lando Norris ging van de baan, waarna de marshals gele vlaggen lieten zien in de sectoren 4 en 5, rond bocht 2 en op de aanloop naar bocht 3. Williams waarschuwde Sainz meteen via de boordradio: ‘Yellow ahead, lift’, oftewel gele vlag vooruit, van het gas. Sainz bevestigde tegenover de stewards dat hij op de hoogte was van de situatie.

Zijn verdediging kwam neer op wat hij zelf een ‘globale lift’ noemde: hij wilde zijn snelheid over het hele gele gebied verminderen en vond het niet nodig om dat al op het rechte stuk te doen. Bovendien dacht hij dat de auto die de gele vlag had veroorzaakt inmiddels uit de uitloopstrook was verdwenen, en verwachtte hij dat de vlag zou worden ingetrokken.

De stewards kochten dat verhaal niet. In hun besluit stellen ze dat een coureur bij opeenvolgende gele sectoren in elke sector afzonderlijk een duidelijke reactie moet tonen. Een vermindering in een latere sector kan de eis voor de voorgaande sector niet met terugwerkende kracht goedmaken. Veelzeggend detail: in sector 4, waar Sainz volgens de stewards had moeten afremmen, noteerde hij juist zijn snelste tijd van de hele sessie. Pas in sector 5 was een duidelijke reactie zichtbaar.

Lees ook: Verstappen wijst na tegenvallende kwalificatie in Baku naar vermogensverschil met Hadjar

Vijf plaatsen en twee strafpunten

De standaardstraf voor het overtreden van een enkele gele vlag tijdens de kwalificatie is een gridstraf van vijf plaatsen, en die kreeg Sainz opgelegd. Daarnaast krijgt hij twee strafpunten, waarmee zijn totaal op vier komt binnen de geldende periode van twaalf maanden. Door de straf schuiven Franco Colapinto, Ollie Bearman, Liam Lawson, teamgenoot Alex Albon en Esteban Ocon allemaal een plek op.

Niet zijn eerste waarschuwing dit weekend

Voor Sainz is het al de tweede reprimande van het seizoen voor een vergelijkbaar vergrijp. Ook tijdens de derde vrije training kreeg hij een waarschuwing omdat hij niet genoeg afremde voor een gele vlag, ditmaal in sector 6. De stewards noteerden toen een tijdverlies van ongeveer 0,10 seconden en zagen als verzachtende omstandigheid dat de vlag pas kort voor zijn komst werd getoond. Een coureur die binnen twaalf maanden vijf reprimandes verzamelt, krijgt automatisch een gridstraf van tien plaatsen.

Lees ook: Stewards straffen Perez met drie plaatsen na incident met Piastri in Baku

Sainz stond niet als enige onder de aandacht van de stewards in Baku. Ook Sergio Pérez kreeg dit weekend een gridstraf van drie plaatsen, nadat hij Oscar Piastri tijdens een snelle ronde in de kwalificatie had gehinderd. En Fernando Alonso ging het weekend in met een aanvullende straf van vijf plaatsen bovenop zijn al aangekondigde motorstraffen, waarmee Aston Martin op een totaal van vijftig strafplaatsen kwam voor beide coureurs samen.

Voor Williams blijft de vooruitgang met de bijgewerkte auto overeind, ook al staat Sainz zaterdag niet meer op de plek waar hij vrijdag finishte. De stewards lieten in hun besluit weinig ruimte voor twijfel: de gele indicaties waren duidelijk zichtbaar, de teamradio waarschuwde expliciet, en de telemetrie liet zien dat een echte reactie in de eerste gele sector ontbrak.