Max Verstappen overwoog serieus te stoppen met de Formule 1, vlak voordat hij zijn contractverlenging bij Red Bull tekende. De Nederlander maakte na de zomerstop een einde aan maanden speculatie door zijn handtekening te zetten onder een nieuw contract tot en met 2030. Wie dacht dat die keuze een formaliteit was, vergist zich: Verstappen geeft nu zelf toe dat stoppen wel degelijk een serieuze optie was, voordat hij toch koos voor het team waar hij zijn hele Formule 1-loopbaan al rijdt.
‘Ik heb mezelf niets meer te bewijzen’
Verstappen legt uit dat hij vanuit een positie van rust naar de knoop kon doorhakken. Als viervoudig wereldkampioen heeft hij, in zijn eigen woorden, niets meer aan zichzelf te bewijzen. “Ik ben viervoudig wereldkampioen, en na mijn eerste titel had ik al bereikt wat ik ooit wilde,” zegt Verstappen in een interview met het Duitse Bild, zo meldt RacingNews365. “Ik race niet voor de geschiedenisboeken, maar voor mezelf, het team en onze fans. Daardoor was de beslissing uiteindelijk snel gemaakt.”
Dat is een opvallende uitspraak voor iemand die het grootste deel van dit seizoen bezig is aan een ingehaalrace. Verstappen staat zesde in de WK-stand met 145 punten, 147 punten achter leider Kimi Antonelli. Op de baan gaat het overigens beter dan die achterstand doet vermoeden: in Madrid werd hij zondag knap tweede achter Antonelli, na een derde plaats in Italië een week eerder.
Contractverlenging Red Bull zonder externe druk
Zijn oude contract liep nog tot en met 2028. Dat hij nu al tekende tot 2030, wijt Verstappen niet aan druk van buitenaf, maar aan een simpele redenering. “Als beide partijen op de lange termijn met elkaar willen samenwerken, waarom zou je dan wachten?” zegt hij. Kritiek dat hij vooral tekende voor een hoger salaris, wuift hij weg. “De kritiek raakt me niet. Het kan me niets schelen wat andere mensen van mij denken. Het enige dat telt, is hoe mijn familie, mijn management, het team en ik erover denken. Ik moet met mezelf in het reine kunnen zijn, en dat kan ik.”
Lees ook: Mekies verklaart omstreden order aan Verstappen in Madrid
Vader Jos: blijven bij Red Bull loont meer dan winnen ergens anders
Dat Verstappen bleef bij een team dat dit seizoen niet meevecht om zeges, verbaasde veel mensen in de paddock. Zijn vader Jos Verstappen erkent dat het geen simpele keuze was. “Het is een lastige keuze, maar we weten ook wat er achter de schermen gebeurt met de eigen motor. En je moet ook kijken naar de andere teams waar eventueel mogelijkheden zijn. Daarom hebben we besloten om te blijven,” zei Jos Verstappen bij het Belgische PlaySports.
Volgens Jos speelt teambaas Laurent Mekies daarin een positieve rol. “Ik denk dat Laurent echt een zeer positief iemand is. Een leuke vent die ook openstaat voor communicatie. Ik denk dat dat heel belangrijk is. Teambazen die een achtergrond hebben als engineer begrijpen meer wat er speelt met de auto en bij het team.” Diezelfde Mekies moest eerder deze maand ook uitleg geven over een omstreden teamorder aan Verstappen in Madrid, waarbij Verstappen een net veroverde plek weer moest afstaan aan Lewis Hamilton.
Jos ziet het grotere plaatje: loyaliteit aan Red Bull weegt voor hem zwaarder dan een overstap naar een team dat nu al wint. “Als we het team weer op de rit kunnen krijgen en weer kunnen winnen, dan heeft dat meer impact dan wanneer hij de beslissing had genomen om naar een ander team te gaan dat al won, om dat volgend jaar voort te zetten. Ik denk dat het mooier is om het weer opnieuw op te bouwen en te kijken of je weer een winnende auto kan bouwen.”
Lees ook: Grosjean verontschuldigt zich bij McLaren voor onterechte kritiek op Zak Brown
Geen Alonso: Verstappen ziet zichzelf niet rijden tot zijn mid-veertiger jaren
Waar Fernando Alonso op 45-jarige leeftijd nog steeds in de auto stapt, ziet Verstappen dat scenario niet voor zichzelf weggelegd. “Ik denk het niet, maar dat is onmogelijk te voorspellen,” zei hij. “Ik blijf racen zolang ik het leuk vind.” Het is een nuance die past bij een coureur die net heeft uitgelegd dat hij niets meer te bewijzen heeft: het plezier, niet de erelijst, bepaalt hoelang hij doorgaat.
Het contract tot 2030 zegt daarmee minder over zekerheid dan het op het eerste gezicht lijkt. Verstappen heeft de twijfel hardop uitgesproken, en dat is iets anders dan de gebruikelijke teamverklaring vol vertrouwen. De druk ligt nu vooral bij Red Bull: een handtekening tot 2030 is alleen een goede zet als de auto op tijd weer kan winnen. Vanaf de volgende race op de Formule 1-kalender, in Baku, telt voor het team elke stap als bewijs dat die belofte iets waard is.