Foto: Michael Potts

Alonso: reglement, niet resultaat, bepaalt toekomst bij Aston Martin

5 min ·

Fernando Alonso trekt een scherpe grens tussen prestaties en zijn toekomstplannen. Op de vraag of zijn punten in Zandvoort genoeg waren om hem te overtuigen bij Aston Martin te blijven, antwoordde hij donderdag in Monza droog met ‘nee’. Waar het hem wél om gaat, maakte hij in dezelfde persmomenten uitgebreid duidelijk: hij heeft een probleem met de huidige generatie Formule 1-reglementen, en hoopt zelf een rol te krijgen bij het schrijven van de volgende set regels.

Dat maakt zijn besluit over 2027 iets anders dan een simpele rekensom over prestaties. Alonso is na dit seizoen uit contract en wordt in juli 46 jaar. Formule 1’s nieuwste vader twijfelt nog altijd, maar volgens hemzelf heeft dat weinig te maken met de sportieve situatie bij Aston Martin.

Lees ook: Ocon rijdt op Monza met oude Ferrari-motor, teamgenoot Bearman krijgt upgrade

Toekomst bij Aston Martin draait niet om de auto

Aston Martin en motorleverancier Honda hadden hoge verwachtingen van het seizoen, met een chassis van Adrian Newey en een motor van de fabrikant die Red Bull ooit naar titels hielp. Die combinatie kwam er in de praktijk niet aan uit. Het team introduceerde een B-versie van de AMR26 met zestien updates tijdens de Hongaarse Grand Prix, gevolgd door een Honda-update in Zandvoort. Alonso wist daar met een tweestopsstrategie als negende te finishen, goed voor twee punten.

“We kunnen niet blij zijn met alleen P9, en ik denk dat niemand in het team blij is”, zei Alonso. “Het was een leuke boost voor iedereen om te weten dat de richting die we nemen goed is, want we hebben sinds Boedapest veel veranderd aan de auto. In de bochten voelen we ons echt beter. Dat geeft hoop dat we, als we op dit pad doorgaan, uiteindelijk een van de snelste in de bochten zullen zijn. We hebben dus één vakje afgevinkt. Maar op motorgebied was Zandvoort geen grote verbetering, om eerlijk te zijn. De besturing was een probleem, en de extra power was moeilijk te benutten. Monza wordt misschien een eerlijkere test voor de motor, maar er is nog een lange weg te gaan.”

Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head app

Gratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer.

Download app

Hij voegde toe dat chassis en motor voor volgend jaar allebei beter moeten. “Voor mijn besluit gaat het niet echt om de auto. Ik zal professioneel zijn en op honderd procent werken, of ik nu vecht voor P15 of voor een podium.”

Terug naar ‘de echte Formule 1’

Wat hem wel bezighoudt, is het reglement zelf. Alonso is al langer een van de luidste critici van de huidige power unit-regels, en dat is niet veranderd. “Voor mij gaat het meer om het reglement. Dit is niet de Formule 1 waarmee wij zijn opgegroeid, en dit is niet de Formule 1 die we allemaal willen. Coureurs, toeschouwers. We moeten dus dingen veranderen. Dat gebeurt niet meteen, dat gebeurt in de toekomst. Maar ik hoop dat ik op een of andere manier kan bijdragen aan de volgende set regels, en dat we teruggaan naar de echte Formule 1”, zei Alonso donderdag tegenover de media in Monza, zo tekent PlanetF1.com op.

Lees ook: Colapinto: ‘Straf is voorbij, maar mijn mening is niet veranderd’

Diezelfde middag klonk Alonso overigens milder over motorpartner Honda dan zijn kritiek op het reglement doet vermoeden. Eerder erkende Honda al problemen met de driveability van de nieuwe motor, en Alonso zei nu vertrouwen te hebben dat de Japanse fabrikant net als bij Red Bull uiteindelijk een winnende motor zal bouwen, al wil hij dat dan liever in twee tot drie jaar zien dan in de vijf tot zes jaar die het destijds kostte.

Aston Martin hoopt op snelle knoop

Bij Aston Martin klinkt intern meer optimisme dan Alonso’s woorden op het eerste gezicht suggereren. Teambaas Mike Krack liet doorschemeren dat een oplossing eraan komt. “Het seizoen begint volgens mij in maart, dus we hebben nog genoeg tijd. We zijn ermee bezig. We hebben er redelijk veel vertrouwen in dat we voor iedereen een goede oplossing zullen vinden. En of het nou september, oktober of november wordt, dat is eigenlijk geen probleem”, zei Krack in Monza.

Zeker is dat nog niet. Er gaat wel een gerucht rond dat Alonso volgend seizoen gewoon bij Aston Martin blijft rijden, en dat een aankondiging zou kunnen volgen rond een van de komende raceweekenden. Bevestigd is dat allemaal niet, door Alonso zelf noch door het team. In de constructeursstand staat Aston Martin met drie punten voorlaatst, alleen Cadillac heeft nog geen punt gescoord dit seizoen.

GT3 en Le Mans als achterdeur

Aston Martin biedt Alonso ook een uitweg buiten de Formule 1, mocht hij daarvoor kiezen. Teamgenoot Lance Stroll reed al een GT3-race voor het merk, en er staan meer van dat soort optredens gepland, onder meer op Portimao, waarvoor ook Alonso is uitgenodigd. Daarnaast loopt er een Valkyrie-programma voor de 24 uur van Le Mans. “Die deur is niet dicht, zoals we zagen bij Lance. Maar dat is momenteel niet mijn prioriteit. Mijn belangrijkste focus ligt nu bij de Formule 1, en dat gaat niet veranderen”, zei Alonso.

Het is niet de eerste keer dat Alonso zijn loopbaan onderbreekt voor ander racewerk: eerder nam hij twee jaar afstand van de Formule 1 om de Dakar Rally te rijden, deel te nemen aan Le Mans en een derde poging te wagen op de Indianapolis 500.

Alonso’s redenering laat weinig ruimte voor misverstand: een paar tiende sneller in de bochten of een puntje extra in de rij verandert niets aan zijn twijfel. Zolang het reglement voelt als iets waar hij liever niet aan meedoet dan aan meebouwt, blijft de knoop pas echt doorgehakt als hij zelf klaar is om die te leggen, wat Krack ook belooft over de tijdlijn.