James Vowles geeft toe dat hij rekening hield met het verlies van Sainz en Albon, op het moment dat Williams dit seizoen wegzakte in het klassement. De teambaas spreekt zich uit nu allebei de coureurs hun handtekening hebben gezet voor 2027, na weken waarin de renstal juist een stap terug deed in plaats van vooruit. Vowles noemt de onzekerheid rond de contracten een rechtstreeks gevolg van de tegenvallende prestaties van de auto, en spreekt van een last die van de fabriek is gevallen nu de knopen zijn doorgehakt.
Sainz en Albon: coureurs die Williams niet kon bedienen
Williams stond er in 2025 nog goed voor. Het team klom naar de vijfde plaats in het constructeurskampioenschap, met twee podiumplaatsen voor Sainz als bewijs van de vooruitgang. Dit seizoen is dat beeld volledig gekanteld. Na twaalf races staat Williams negende in de constructeursstand, met slechts 11 punten. Sainz en Albon bezetten de zestiende en zeventiende plaats in het coureurskampioenschap, met zes en vijf punten.
Lees ook: Alonso: ‘Ik blijf bij Aston Martin, in welke rol dan ook’
Tegen die achtergrond wilde Vowles geen doekjes winden om zijn eigen zorgen. “Ik was bezorgd dat ik ze allebei zou verliezen, want het zijn coureurs met wereldtitel-materiaal die de kans verdienen om voor podiums te vechten, of meer, en die kans hebben we ze niet geboden,” zei hij tegen de media tijdens het Dutch Grand Prix-weekend, zo meldt Formula1.com. “Als je van buitenaf kijkt, zijn we de laatste jaren langzaam vooruit gestapt, met vorig jaar als een positieve uitschieter. Dat we dit jaar weer terugvallen is niet alleen een verrassing voor de coureurs, het is een verrassing voor iedereen. En dat creëert altijd het risico dat je ze kwijtraakt.”
Geen vingerwijzen, wel steun
Wat Vowles vooral raakte, was de reactie van zijn coureurs op de tegenvaller. “Ik ben dankbaar dat ze, op het moment dat we problemen hadden, aan onze kant bleven staan. Er was geen vingerwijzen, het was: vertel me wat ik kan doen. Ze kwamen allebei naar de fabriek, spraken de hele organisatie toe en gaven iedereen een boost,” aldus de teambaas. Die steun kwam volgens hem niet uit het niets. Het onderliggende herstelplan dat Williams intern heeft opgezet, gaf de coureurs volgens Vowles voldoende reden om vertrouwen te houden in de toekomst.
Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head app
Gratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer.
Sainz en Albon: verschillende paden, zelfde boodschap
Opvallend was dat Albons verlenging eerst naar buiten kwam, en die van Sainz een dag later. Geen toeval, benadrukt Vowles. “Voor mij en voor de coureurs was het belangrijk om aan te geven dat het twee verschillende verhalen en verschillende tijdlijnen zijn. Het hielp me ook praktisch, want Alex zat dinsdag in de simulator en Carlos woensdag. Zo kon ik ze allebei apart aan het team laten zien.” Volgens Vowles gaat het om twee verschillende reizen: Albon is er al sinds 2022 en heeft een groot deel van zijn carrière in het project gestoken, terwijl Sainz eerst wilde zien wat er achter de schermen gebeurde voordat hij zich langdurig wilde binden.
Beide contracten samen waren volgens Vowles om meerdere redenen belangrijk. “Het toont de buitenwereld dat er veel verandering gaande is en dat ze geloven in hoe de toekomst eruitziet. Dat geloof is enorm belangrijk, voor teamleden en voor iedereen daarbuiten. Daarnaast is die continuïteit belangrijk, omdat het team volwassener wordt en verandert.” Over de sfeer binnen de fabriek zei hij: “De beste manier om het samen te vatten is dat er deze week een last van de fabriek is gevallen. Ik heb het team daardoor in een veel hoger tempo zien bewegen. Het geloof is echt en voelbaar.”
Lees ook: Dit kleine onderdeel bleek cruciaal voor McLarens zege op Zandvoort
“Wij zijn de limitatie, niet onze coureurs”
Vowles is er ondertussen niet blind voor dat de problemen bij Williams zelf liggen. “We hebben allemaal onafgemaakte zaken. Ons doel is om Alex en Carlos nog jarenlang aan onze kant te hebben. Maar wij moeten aan onze kant het werk verrichten om een stap te maken, los van onze coureurs. De coureurs zijn op dit moment niet de beperking voor ons. Dat zijn wij. We moeten dat oplossen, en snel, meer voor onszelf dan voor wie dan ook.”
Die erkenning sluit aan bij wat Albon zelf na de crash met Sainz in Zandvoort liet doorschemeren. Hij wil een sterke comeback zien van het team en benadrukte dat de problemen breder liggen dan alleen de auto. Niet toevallig tekende hij voor slechts één jaar, terwijl Sainz een meerjarig contract ondertekende. Over die aanvaring, die Albon zijn race kostte en Sainz een tijdstraf opleverde, reageerde Albon eerder al met een korte, droge grap, maar de druk op Williams om resultaten te tonen blijft onverminderd hoog.
De contracten liggen er, het geloof is volgens Vowles terug op de fabrieksvloer, maar de rekening moet nog betaald worden op de baan. Monza dit weekend is de eerste kans om te laten zien dat die belofte meer is dan een gewicht dat van de schouders is gevallen.