Guenther Steiner vindt het maar niets dat de FIA Aston Martin zou moeten helpen. De oud-teambaas van Haas reageerde scherp op uitspraken van FIA-president Mohammed Ben Sulayem, die zei dat het niet kan dat Fernando Alonso de sport verlaat vanwege een ongelukkige machine. Volgens Steiner is dat geen taak voor de bond, maar voor het team zelf.
Ben Sulayems belofte aan Alonso
Voorafgaand aan de Spaanse Grand Prix in Madrid liet Ben Sulayem weten dat hij Alonso niet zomaar wil zien vertrekken door de zwakke prestaties van Aston Martin. Hij sprak over gesprekken met de Spanjaard en over aanpassingen aan het ADUO-systeem, waarmee achterblijvende motorleveranciers zoals Honda extra ontwikkelruimte kunnen krijgen. Dat plan riep bij Mercedes-teambaas Toto Wolff al eerder instemmende woorden op, maar Steiner denkt er heel anders over.
Steiner: niemand verdient iets
In de podcast The Red Flags Podcast liet Steiner weinig heel van de redenering achter het plan. Hij vindt dat prestaties gewoon verdiend moeten worden, door wie dan ook, en niet via de achterdeur van de bond geregeld horen te worden.
“Niemand verdient het om ergens te zijn, en dat geldt niet alleen voor de Formule 1”, zei Steiner. “Je moet werken om er te komen. Je moet er willen zijn, maar je verdient het niet. Wat betekent verdienen eigenlijk? Niemand verdient iets in een sport, dat is in het leven wel anders. Om te zeggen dat Aston Martin dit moet uitzoeken: dat is hun probleem. Dat is niet het probleem van de bond”, zo tekent Motorsport.com op.
Cadillac als tegenvoorbeeld
Steiner greep meteen naar een ander team op de grid om zijn punt te onderbouwen. Cadillac staat er dit seizoen nog slechter voor dan Aston Martin. Het nieuwe elfde team scoorde in veertien races nog geen enkel punt, terwijl Aston Martin met Alonso en Lance Stroll samen op drie punten staat.
“Wat moet Cadillac dan zeggen? Oh, wij verdienen het om beter te zijn, wij hebben ook hulp nodig”, vervolgde Steiner. “Zij hebben veel meer hulp nodig dan Aston Martin, trouwens. Aston Martin kan zichzelf helpen, en dat gaan ze ook doen.”
Lees ook: MotoGP: KTM had geen enkel bod dat Acosta kon overtuigen
Een teamprobleem, geen bondsprobleem
Dat laatste is de kern van Steiners kritiek. Aston Martin kan zichzelf helpen, en dat gaan ze ook doen. Cadillac, met nul punten na veertien races, heeft die luxe niet en krijgt van de FIA geen speciale behandeling aangeboden.
Ben Sulayem had zijn uitspraken overigens toegespitst op het ADUO-mechanisme, dat oorspronkelijk is bedacht om motorenfabrikanten met een grote achterstand, zoals Honda, tijdelijk extra ontwikkelruimte te geven. Een FIA-woordvoerder benadrukte dat de opmerkingen daarop sloegen, en niet op een generieke reddingsactie voor Aston Martin als geheel. Toch blijft de indruk hangen dat de bond zich persoonlijk inzet om Alonso te behouden, iets waar Steiner zichtbaar moeite mee heeft.
Lees ook: Williams-teambaas Vowles: nieuwe updates lossen problemen dit jaar niet op
Alonso zelf houdt de deur open
Alonso’s contract bij Aston Martin loopt na dit seizoen af. De tweevoudig wereldkampioen heeft zich herhaaldelijk kritisch uitgelaten over de huidige generatie motoren en wil niet wachten tot 2031 voordat de reglementen weer meer ruimte laten voor rijderskwaliteit. Geruchten over een overstap naar Alpine of een vervroegd afscheid duiken al maanden op, al heeft niemand bij Aston Martin dat bevestigd. In het WK-klassement bezet Alonso momenteel de negentiende plaats, met drie punten na veertien races.
Steiners boodschap is duidelijk: sympathie voor een coureur is geen reden om spelregels te veranderen. Of Ben Sulayem zich daar iets van aantrekt, blijkt ten laatste bij de volgende vergadering waarin ADUO opnieuw op de agenda staat.