Piastri reed bewust met oude auto tijdens VT2 Hongarije

3 min ·

Oscar Piastri en Lando Norris zaten vrijdag in dezelfde garage, maar reden allesbehalve dezelfde auto. Norris kreeg de volledige lading nieuwe onderdelen op zijn MCL40: een herziene vloer en aerodynamische aanpassingen. Piastri reed nog met de oude specificatie. Geen toeval, maar een bewuste keuze van het team.

Het resultaat op de tijdenlijst loog er niet om. Norris eindigde als derde, slechts geklopt door de Ferrari’s van Lewis Hamilton en Charles Leclerc. Piastri bungelde als achtste, negen tienden trager dan zijn teamgenoot. Wie alleen naar de tijden kijkt, zou concluderen dat de Australiër een slechte dag had. Dat verhaal klopt niet helemaal.

Lees ook: Hungaroring ’s nachts gerepareerd na klachten over brokkelend asfalt

Waarom Piastri de McLaren-upgrades nog niet kreeg

McLaren wilde de nieuwe onderdelen eerst rechtstreeks vergelijken met de oude spec. Daarvoor was één auto met upgrades en één zonder nodig. Piastri trok de korte helft. “Ik had ze vandaag nog niet,” zei hij na afloop. “Op Lando’s auto werkten ze zoals verwacht, wat goed nieuws is.”

Senior director racing Randy Singh bevestigde die aanpak. “Alle upgrades hebben gepresteerd zoals we verwachtten, en dat is het meest positieve dat we kunnen zeggen,” liet hij weten. “Oscar reed vandaag de oude vloer in VT2, puur om te kunnen vergelijken tussen de auto’s. Morgen krijgt hij de nieuwe vloer ook.” Onder het huidige budgetplafond is dat geen overbodige luxe. Updates die niet werken, kosten geld en ontwikkeltijd die een team niet zomaar terugkrijgt.

Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head app

Gratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer.

Download app

Rookietest kostte Piastri een sessie

Piastri startte zijn weekend al met een achterstand. Hij moest de eerste vrije training aan zich voorbij laten gaan voor de verplichte rookie-inzet van Leonardo Fornaroli, die eerder al voor McLaren’s grote updatepakket in Hongarije reed. Fornaroli eindigde als achtste in VT2, een nette prestatie voor een coureur die pas net kennismaakt met de auto.

Voor Piastri betekende dat gemis simpelweg minder data en minder tijd om te wennen aan een circuit dat toch al lastig lag. “Heel, heel uitdagend,” zei hij over de baan. “De omstandigheden zijn behoorlijk pittig. Het waait hard, en de vernieuwde stukken asfalt zijn niet erg grippy. Ze zijn behoorlijk versleten, wat het extra moeilijk maakt.”

Lees ook: Hoe laat begint de F1 kwalificatie in Hongarije vandaag

Ferrari snel, maar het verhaal is nog niet compleet

De tijden van vrijdag wezen richting Ferrari. Hamilton en Leclerc reden de twee snelste tijden in beide sessies, iets wat ook op de eerste dag al opviel. Piastri erkende die dreiging, maar wilde er niet te veel waarde aan hechten. “De Ferrari’s zagen er in beide sessies heel snel uit,” zei hij. “Maar Lando was competitief, zeker in de tweede training. Mercedes is heel moeilijk in te schatten. Laten we morgen maar afwachten.”

Zaterdag verandert de situatie voor Piastri fundamenteel. Dan krijgt ook hij de nieuwe vloer en aerodynamische pakketten op zijn auto, en verdwijnt het verschil in materiaal tussen de twee McLarens. “Als we een goede dag draaien, lijkt er veel te winnen te zijn,” zei hij zelf.

Belang voor de constructeursstrijd

McLaren staat momenteel vijfde in de WK-stand teams, achter onder meer Mercedes en Ferrari. Het gat naar de top is de afgelopen races groter geworden dan het team lief is. Singh erkende dat ook. “We blijven realistisch over onze positie. We wisten dat we dat gat niet in één keer zouden dichten. Maar de signalen zijn bemoedigend.”

Of die bemoediging zaterdag ook in tijden wordt uitgedrukt, is de vraag die telt. Piastri krijgt dan hetzelfde materiaal als Norris, op hetzelfde circuit, tegen dezelfde Ferrari’s. Geen smoesjes meer over oude onderdelen of gemiste sessies. Gewoon een eerlijke vergelijking, en die is precies waar McLaren nu behoefte aan heeft.