Foto: Zuma Press

Bandenslijtage Alpine grootste bedreiging voor racezege Gasly op Monza

3 min ·

Alpine’s grootste vijand op Monza zit niet bij Mercedes, maar in de eigen bandenslijtage. Pierre Gasly pakte zaterdag zijn eerste pole position ooit, 0,060 seconde sneller dan George Russell. Die kwalificatietijd zegt weinig over zondag, want Alpine kampt al maanden met een bandenprobleem dat precies past bij de eisen van Monza.

Bandenprobleem Alpine duikt op de verkeerde momenten op

Het patroon is dit seizoen al twee keer pijnlijk zichtbaar geworden. In Oostenrijk moest Gasly noodgedwongen een derde pitstop inlassen omdat zijn banden te snel sleten. Dat circuit deelt met Monza de combinatie van zware tractiezones en hard remmen vanuit hoge snelheid, precies de fase waarin de A526 het lastig heeft.

Lees ook: F2 Monza: dit was de Feature Race op de dag van de Italiaanse GP

Ook in Barcelona ging het mis, al lag daar de oorzaak elders. Dat circuit vraagt vooral veel van de banden door zijwaartse belasting in de bochten, en ook daar kon Alpine de slijtage niet onder controle houden. Twee verschillende circuits, twee verschillende oorzaken, maar hetzelfde resultaat: een auto die zijn banden niet lang genoeg gezond houdt.

Monza vergroot het risico op Alpine’s bandenprobleem

Pirelli waarschuwde vooraf dat vooral de achterbanden het zwaar te verduren kunnen krijgen tijdens de race. Het risico op oververhitting is groot in de tractiefases, en Monza bestaat grotendeels uit precies dat: hard remmen gevolgd door vol gas uit een chicane. Voor een team dat sowieso al moeite heeft met bandenbeheer, is een laagdownforce-circuit als Monza geen vriendelijke omgeving.

Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head app

Gratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer.

Download app

De omstandigheden helpen ook niet mee. De race, die zondag om 15:00 uur begint en 53 ronden telt, wordt verreden bij een temperatuur van 32 graden, en hoge baantemperaturen maken oververhitting van de banden alleen maar waarschijnlijker.

Pirelli’s voorspelling biedt Alpine toch hoop

Er is één lichtpunt. Pirelli gaat voor deze race niet uit van extreem hoge algemene bandendegradatie. De strategievoorspellingen wijzen op een soft-medium strategie als beste optie, en tijdens de vrije trainingen en de kwalificatie hield de zachte band het opvallend goed vol, ondanks de hoge temperaturen op de baan. Dat scheelt, want het betekent dat Alpine niet per definitie tegen dezelfde ellende aanloopt als in Oostenrijk.

Lees ook: Waarom remstabiliteit op Monza het echte gevecht is, volgens Gary Anderson

Russell en de stand als extra druk

George Russell start zondag vanaf de tweede plek, met een Mercedes die dit seizoen doorgaans beter met zijn banden omgaat dan de Alpine. Inhalen is op Monza in de lagedownforce-configuratie niet onmogelijk, maar ook niet simpel. Zakt Gasly’s tempo in de tweede helft van de race weg door slijtage, dan ligt een aanval van Russell voor de hand.

De inzet is voor Alpine groot. Het team staat zesde in het constructeurskampioenschap met 54 punten, Gasly zelf tiende bij de coureurs met 35 punten. Gasly noemde eerder al de rol van de recente upgrades die hem naar pole hielpen. “Absoluut niet mogelijk zonder dat pakket. Het bracht ons al veel performance in Zandvoort, we zagen dat we veel competitiever waren en het geeft me ook een beetje meer wat ik nodig heb in de auto”, zei hij tegenover Formule1Nieuws.nl. De upgrades brachten volgens Gasly vooral meer vertrouwen bij het insturen, maar zeggen niets over de thermische balans van de banden tijdens een race van 53 ronden.

De echte test komt niet in de eerste ronden, maar ergens voorbij de dertigste, als de achterbanden antwoord moeten geven op een vraag die Alpine dit seizoen nog niet heeft opgelost. Gasly’s pole was de sensatie van zaterdag, maar de zege van zondag hangt af van iets veel minder glamoureus: hoeveel grip zijn banden nog over hebben als het er echt om gaat.