Foto: XPB Images

Tsunoda over Monza-kwalificatie: ‘ik heb het flink verknald’

4 min ·

Yuki Tsunoda geeft toe dat hij de kwalificatie op Monza flink heeft verknald. De Racing Bulls-coureur staat dit weekend in Madrid voor de derde keer dit seizoen als vervanger aan de start, ditmaal opnieuw voor Liam Lawson, die zelf bij Red Bull invalt voor de geblesseerde Isack Hadjar. Waar de invalbeurt op Zandvoort nog redelijk soepel verliep, ging het op Monza mis: Tsunoda kwam er in de kwalificatie niet uit hoe hij zijn batterij moest inzetten, met een tegenvallende startpositie tot gevolg.

Gratis Al het F1-nieuws, ook onderweg Push bij breaking news · kalender · standen · uitslagen Download voor Android Wachten op lights out… F1Head kan gratis blijven dankzij advertenties. Wil je ons steunen? Schakel je adblocker uit voor f1head.nl. Download voor Android

Hij eindigde in Italië als tiende, al hangt die uitslag nog aan een draadje. Audi heeft beroep aangetekend tegen de vrijspraak van Tsunoda voor zijn startpositie bij de herstart in Monza, nadat de stewards eerder al besloten hadden geen straf uit te delen.

Tsunoda en het energiemanagement op Monza

De nieuwe generatie F1-auto’s kent een bijna gelijke verdeling tussen elektromotor en verbrandingsmotor. Dat vraagt om een rijstijl die weinig te maken heeft met simpelweg hard remmen en vol gas geven. Op Monza, een circuit met weinig ruimte om energie op te wekken, moest Tsunoda voortdurend afwegen wanneer hij zijn batterij mocht gebruiken en wanneer niet.

“Ik ben vorige week best veel dingen vergeten met Straightline Mode, vooral tussen bocht acht en bocht tien,” legt hij uit, opgetekend door Motorsport.com. “Er zijn meer activeringspunten dan vorig jaar. Ook moet je in de out-lap veel werk verzetten om geen energie te verbruiken. Maar als je geen energie gebruikt, worden je banden koud, dus soms moet je juist agressief zijn op de plekken waar dat nodig is.”

“Je wilt de ronde starten met honderd procent batterij, maar waar je dat offer brengt en waar niet, was heel ingewikkeld. En dat is iets waar ik het in de kwalificatie behoorlijk bij heb verknald. De gevolgen waren groot,” aldus Tsunoda.

Ook technisch bleek de aanpassing lastiger dan gedacht. “Het is net alsof je vaker naar het stuurwiel-scherm moet kijken,” zegt hij. “Op de een of andere manier moet je ook wat gevoeliger zijn met het gaspedaal, vooral in de out-lap. Dat voelt vreemd, zeker in de kwalificatie, maar dit hoort nu eenmaal bij het reglement, bij de sport zoals de Formule 1 nu is. Daar moet je mee dealen. Ik onderschatte hoeveel schade of straf je krijgt als je niet alles goed doet, en dat heb ik in de kwalificatie zeker gemerkt.”

Lees ook: Will Buxton zorgt met 9/11-opmerking voor ophef in F1-paddock

Verstappen ziet ‘dove’ auto’s, Tsunoda blijft nuchter

De uitspraken komen op een moment dat Max Verstappen de nieuwe generatie auto’s juist bekritiseert. Volgens hem reageren de bolides nauwelijks nog op wat een coureur met het stuur doet, en noemde hij Tsunoda en Lawson als bewijs: beide invallers waren direct competitief in een auto waarin ze nog nooit hadden gereden.

Tsunoda trekt zich weinig aan van die analyse. “Het zijn zijn opmerkingen, dus… ik heb ze gewoon gelezen, om eerlijk te zijn. Dat is het,” reageerde hij. Over de vergelijking met zijn eigen resultaten was hij duidelijker: “Ik haal eigenlijk niets uit die opmerkingen. Als ik kijk naar de resultaten die ik in die twee races heb laten zien, dan is dit volgens mij iets heel individueels. Ik heb goed werk geleverd, dat is het.”

Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head app

Gratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer.

Download app

Opvallend genoeg wijst hijzelf net zo goed op het verschil met vorig seizoen. “Je kunt in sommige bochten simpelweg niet volledig pushen. Dat is iets wat ik zelf ook heb ervaren,” aldus Tsunoda, die daarmee eigenlijk precies het tegenovergestelde beweert van wat zijn resultaten volgens Verstappen zouden bewijzen. Het is een detail dat in de discussie makkelijk wordt overgeslagen: zowel Tsunoda als Lawson werd in alle kwalificatiesessies op Zandvoort en Monza geklopt door de eigen teamgenoot. Van moeiteloos overklassen was dus allerminst sprake, wat de stelling van Verstappen op zijn minst nuanceert. Lawson zelf gaf eerder al aan dat hij weinig herkent in het beeld dat de auto’s zo simpel zouden zijn.

Lees ook: Hevige brand bij F2-crash Inthraphuvasak zorgt voor rode vlag op de Madring

Derde optreden als invaller

Voor Tsunoda is het intussen zijn derde Grand Prix van het seizoen namens Racing Bulls, terwijl hij eigenlijk reservecoureur is bij Red Bull. Lawson blijft ondertussen naast Verstappen zitten in de RB22, omdat Hadjar ook in Madrid ontbreekt door zijn polsblessure. Met dat ene puntje uit Monza staat Tsunoda op plek twintig van de WK-stand, een schrale oogst voor een coureur die naar eigen zeggen wel degelijk zijn best doet met een auto die alles behalve vergevingsgezind is.

Wat blijft hangen, is dat Tsunoda zelf de meest gedetailleerde omschrijving geeft van hoe onvoorspelbaar de 2026-auto’s kunnen zijn. Wie zijn eigen woorden serieus neemt, kan moeilijk volhouden dat dit een generatie auto’s is die coureurs weinig ruimte laat om fouten te maken. Madrid, een nieuw circuit voor iedereen, wordt de volgende test of hij die lessen heeft verwerkt.