Pierre Gasly ligt op de bank met een trofee in zijn armen. Op Instagram deelt hij de foto’s woensdagavond laat, inclusief een beeld waarbij hij in bed ligt met de beker. “De Monaco-trofee heeft zijn weg naar huis gevonden!!! Blije dag, blij leven!!” schrijft hij erbij. Het is een vrolijke boodschap bij een prijs die hij al meer dan twee weken probeerde te bemachtigen. Maar de luchtigheid van de post staat in schril contrast met de juridische strijd die er nog altijd om woedt.
Trofee Monaco nu bij Gasly, Red Bull en McLaren voeren nog altijd beroep
Advertentie
Hoe Gasly zijn podium kwijtraakte en terugkreeg
Tijdens de Grand Prix van Monaco kwam Gasly als derde over de streep. Twee tijdstraffen voor te snel rijden in de pit lane haakten hem daarna echter omlaag naar de zevende plaats. Alpine accepteerde de straffen niet en diende een Right of Review in. Het team was ervan overtuigd dat Gasly op tijd zijn pitlimiter had gebruikt, het systeem dat de maximumsnelheid in de pit lane afdwingt.
Die overtuiging bleek gegrond. FOM gaf toe dat het tijdwaarnemingssysteem een meetfout bevatte: de afstand tussen de timinglussen was 77 centimeter te groot ingevoerd. Daardoor werd de snelheid van meerdere coureurs overschat. De stewards trokken Gasly’s straffen in, en hij werd teruggezet naar de derde plaats. Dat kostte Isack Hadjar zijn eerste podium voor Red Bull. Zoals eerder uitgebreid beschreven, was de meetfout van FOM de kern van het hele conflict.
De trofee zat even vast bij Red Bull
Na de herziening van de uitslag moest de trofee voor de derde plaats worden overgedragen van Hadjar aan Gasly. Dat leek niet vanzelf te gaan. Red Bull leek de beker niet direct te willen afstaan, wat voor enige ophef zorgde. Hadjar had zelfs gegrapt dat hij de trofee niet meer zou teruggeven. Uiteindelijk is de overdracht toch gebeurd, al is niet duidelijk of Red Bull de beker persoonlijk afleverde of op een andere manier bezorgde.
McLaren en Red Bull vechten verder
Dat Gasly de trofee nu in huis heeft, betekent niet dat de zaak is afgerond. Zowel McLaren als Red Bull hebben officieel beroep aangetekend bij het FIA International Court of Appeal. De kern van hun argument: andere coureurs, waaronder Oscar Piastri en Hadjar zelf, losten hun straffen voor te snel rijden in de pit lane gewoon in tijdens de race. Nu die straffen achteraf als onterecht worden gezien, voelen die teams zich benadeeld.
Advertentie
McLaren verwoordde het zo: “Alle teams handelden in lijn met de regels en de geldende procedures. Coureurs die straffen accepteerden en inlosten, mogen niet worden benadeeld ten opzichte van een coureur die dat niet deed. Een dergelijke uitkomst ondermijnt de sportieve eerlijkheid en het vertrouwen in een consistente toepassing van de FIA Sportieve Reglementen.”
Mercedes had aanvankelijk ook een Right of Review ingediend voor George Russell, die door een drive-through penalty buiten de punten viel. Het team trok dat verzoek later in. Meer over die beslissing is te lezen in het artikel over waarom Mercedes zijn protest stilletjes liet vallen.
Wanneer komt er duidelijkheid?
Een uitspraak van het FIA International Court of Appeal laat nog weken op zich wachten. Gasly heeft zijn trofee nu thuis staan, maar de kans bestaat dat hij hem over een maand weer moet inleveren. Of dat hij hem definitief mag houden. Dat is precies wat de sport op dit moment niet weet.
Advertentie
De meetfout van FOM heeft een precedentvraag opgeroepen die verder reikt dan alleen het podium van Monaco: als één coureur zijn straf terugkrijgt omdat de meting fout was, waarom dan niet alle anderen? Die vraag heeft geen makkelijk antwoord, en zolang dat zo blijft, is Gasly’s blije dag mogelijk van korte duur.