Foto: Zuma Press

Kwalificatie Spaanse GP: Verstappen pakt pole, Russell en Sainz onder de loep bij stewards

4 min ·

George Russell was de snelste in Q1, maar staat na de kwalificatie toch bij de stewards geboekt. De Mercedes-coureur negeerde bij bocht 1 de instructies van wedstrijdleider Rui Marques over de te gebruiken ontsnappingsstrook. Onderweg raakte hij ook de muur, al lijkt de schade aan de linkerkant van zijn W17 mee te vallen. Russell moet zich na afloop van de kwalificatie melden bij de stewards in Madrid, en hij is niet de enige coureur die dat weekend nog een keer langs het stewardskantoor moet.

Gratis Al het F1-nieuws, ook onderweg Push bij breaking news · kalender · standen · uitslagen Download voor Android Wachten op lights out… F1Head kan gratis blijven dankzij advertenties. Wil je ons steunen? Schakel je adblocker uit voor f1head.nl. Download voor Android

Muur geraakt, snelste tijd toch onder de loep

In Q1 klokte Russell een tijd die zijn teamgenoot Andrea Kimi Antonelli net iets meer dan een tiende ontglipte. Op papier was dat een prima start van de kwalificatie voor de Mercedes-coureur. Maar de manier waarop hij bij de eerste bocht van de baan ging, viel niet goed bij de wedstrijdleiding. Marques had in zijn wedstrijdnotities specifieke instructies gegeven over welke ontsnappingsstrook coureurs bij Turn 1 moeten gebruiken, en Russell hield zich daar niet aan. Dat de Brit tegelijkertijd de muur raakte, maakt het incident er niet minder opvallend op, ook al bleef grote schade aan zijn auto uit.

De uiteindelijke kwalificatie-uitslag laat zien dat Russell na de latere sessies op de derde plaats terechtkwam, achter Max Verstappen en Lando Norris. Zijn snelle tijd in Q1 vertaalde zich dus niet naar pole position, maar het onderzoek van de stewards blijft los daarvan lopen.

Lees ook: Oliver Bearman mist kwalificatie GP Spanje na zware crash in VT3

Sainz in de problemen na blokkade op Bottas

Ook Carlos Sainz moet zich verantwoorden. De Williams-coureur haalde Q2 en Q3 en wordt ervan verdacht Valtteri Bottas gehinderd te hebben op een snel rondje. Volgens de eerste beelden lijkt het om een overduidelijk geval van blokkeren te gaan. Sainz kwalificeerde zich oorspronkelijk als tiende, maar zou volgens de verwachtingen een gridstraf van drie plaatsen kunnen krijgen als de stewards het incident bevestigen. Een definitieve uitspraak volgt later.

Voor Sainz zou dat een tegenvaller zijn in een seizoen waarin hij nog altijd op zijn eerste toptienresultaat wacht. In de WK-stand bezet de Spanjaard een plek in de middenmoot, met slechts een handvol punten.

Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head app

Gratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer.

Download app

Chaotisch weekend op de Madring

Het incident van Sainz en Russell staat niet op zichzelf. Het hele weekend op de Madring, het nieuwe circuit van de Spaanse Grand Prix, ging gepaard met discussies over verkeer en regels. Bottas kreeg tijdens VT3 al een officiële waarschuwing omdat hij zich niet aan de instructies van de wedstrijdleiding hield toen hij een naderende auto probeerde door te laten bij bocht 5. Ook Alexander Albon moest eerder dat weekend al eens door de stewards worden bijgepraat, na een onveilige terugkeer op de baan. Datzelfde incident van Bottas in VT3 laat zien dat de nieuwe baan de coureurs op dit vlak nog niet meteen ligt.

Ook in de trainingen zelf liepen coureurs al tegen problemen aan. Russell en Sainz kwamen eerder in VT3 al in beeld bij de track limits-controle, waarbij bij beide coureurs meerdere rondetijden werden geschrapt. Dat de kwalificatie opnieuw twee namen aan de stewardslijst toevoegt, past bij het beeld van een circuit dat de coureurs nog moeten leren kennen.

Lees ook: Valtteri Bottas krijgt FIA-waarschuwing na verkeerssituatie in VT3 Spaanse GP

Kwalificatie-uitslag Tag Heuer Gran Premio de España

Ondanks alle onrust bij de stewards ging de pole position naar Max Verstappen, voor Lando Norris en Russell. Charles Leclerc en Lewis Hamilton completeren de top vijf. De volledige uitslag van de kwalificatie ziet er als volgt uit.

PosCoureurTeam
1Max VerstappenRed Bull Racing
2Lando NorrisMcLaren
3George RussellMercedes
4Charles LeclercFerrari
5Lewis HamiltonFerrari
6Fernando AlonsoAston Martin
7Andrea Kimi AntonelliMercedes
8Isack HadjarRed Bull Racing
9Oscar PiastriMcLaren
10Carlos SainzWilliams
11Sergio PérezCadillac
12Esteban OconHaas F1 Team
13Valtteri BottasCadillac
14Arvid LindbladRacing Bulls
15Pierre GaslyAlpine
16Lance StrollAston Martin
17Nico HülkenbergAudi
18Alexander AlbonWilliams
19Liam LawsonRacing Bulls
20Oliver BearmanHaas F1 Team
21Franco ColapintoAlpine
22Gabriel BortoletoAudi

De Formule 1 kalender geeft aan dat de race zondag om 15:00 uur Nederlandse tijd van start gaat. Tot die tijd wachten Russell en Sainz op het oordeel van de stewards. Blijft de straf voor Sainz beperkt tot een gridstraf van drie plaatsen, dan verandert er weinig aan de verhoudingen achterin het veld. Voor Russell is vooral de vraag of zijn overtreding bij Turn 1 gevolgen krijgt voor een startpositie die er, los van de stewards, prima uitzag.