Foto: XPB Images

Uitslag VT1 Azerbaijan GP: Russell snelste dankzij tow van Alonso

4 min ·

George Russell dankt zijn snelste tijd in de eerste training in Baku voor een groot deel aan Fernando Alonso. De Mercedes-coureur kreeg een tow van de Aston Martin-coureur en zette daarmee een 1:45.387 neer, goed voor P1 voor Max Verstappen en Charles Leclerc. Terwijl Russell zijn tijd verbeterde, kwam zijn teamgenoot Kimi Antonelli juist tot stilstand met rook uit de auto. Het leverde een training op met twee heel verschillende verhalen binnen dezelfde garage.

Gratis Al het F1-nieuws, ook onderweg Push bij breaking news · kalender · standen · uitslagen Download voor Android Wachten op lights out… F1Head kan gratis blijven dankzij advertenties. Wil je ons steunen? Schakel je adblocker uit voor f1head.nl. Download voor Android

Russell profiteert van tow Alonso voor snelste tijd

De eerste vrije training in Baku begon rustig. Het was warm en windstil op het stratencircuit, dat maar één keer per jaar wordt gebruikt en daardoor aan het begin van een weekend altijd stoffig is. Verstappen zette de eerste toon met een 1:46.635 op de harde band, en verbeterde dat kort daarna naar 1:46.512, ondanks dat hij meldde dat zijn remmen naar rechts trokken.

Na de wissel naar de zachte band ging Verstappen aan kop met een 1:45.787, bijna vier tiende sneller dan wat Russell op dat moment had staan. Maar Russell sloeg terug. Met een tow van Alonso, die op dat moment op de baan reed, dook de Brit naar een 1:45.387 en pakte daarmee de snelste tijd van de sessie. Leclerc kwam tot op vier duizendste van Verstappen en pakte de derde tijd, voor teamgenoot Lewis Hamilton. Antonelli completeerde aanvankelijk de top vijf, voordat zijn sessie voortijdig eindigde.

Antonelli’s sessie eindigt vroeg door hydraulisch probleem

Antonelli stond na vijftien minuten nog bovenaan met een 1:46.265, maar kwam op zijn uitlaprap na een pitstop tot stilstand bij bocht 7. De auto rookte, en een marshal sproeide de auto. Antonelli’s Mercedes kwam rokend tot stilstand nadat de WK-leider zelf meldde dat hij de hydraulische druk kwijt was. Het incident zorgde voor een virtual safety car, waarna de rest van het veld overschakelde op de zachte band voor de tweede helft van de sessie.

Voor Mercedes was het bijna een dubbele domper. Vlak na het incident van Antonelli ging Russell in bocht 3 te heet de bocht in en moest hij uitwijken, op een haar na langs de muur. Vrijwel gelijktijdig ging ook Verstappen rechtdoor in bocht 1 na een zware blokkering. Ook Leclerc gebruikte de uitloopstrook bij bocht 1, na eveneens een tow van Verstappen, terwijl Liam Lawson bij Racing Bulls op het randje van een muurcontact balanceerde.

Lees ook: Rokende Mercedes zet WK-leider Antonelli al vroeg aan de kant

Remklachten door het hele veld, vuur bij Sainz

Antonelli was niet de enige met technische problemen. Isack Hadjar, terug in de RB22 na een polsblessure waardoor hij drie races moest missen, had meteen moeite met zijn remmen. “Waanzinnig, dat trekken op de rem. Bijna tegen de muur geknald”, meldde hij aan zijn team. Later kreeg hij ook nog een motorprobleem en beperkte dat zijn dag tot acht ronden. Dat meldt PlanetF1.com.

Bij McLaren klaagde Oscar Piastri over trillingen in zijn remmen die “twee keer zo erg” waren als alles wat hij ooit had meegemaakt, waarna zijn auto werd stilgezet. Ook teamgenoot Lando Norris bracht een deel van de sessie in de garage door, nadat de vloer van zijn auto met een extra bevestiging moest worden vastgezet. Bij Williams meldde Alex Albon dat zijn remmen “heel vreemd” aanvoelden, maar het echte drama was voor teamgenoot Carlos Sainz. Zijn Williams reed de pitstraat in met vlam en rook uit de achterremmen.

Verderop in de sessie zorgden Arvid Lindblad, die in bocht 7 van de baan raakte, en Nico Hülkenberg, die stilviel in bocht 4, voor een tweede virtual safety car. Esteban Ocon kwam met nog twee minuten op de klok tot stilstand bij de pitstraatuitgang, maar kon zijn Haas weer aan de praat krijgen.

De race in Baku wordt vanwege een nationale feestdag uitzonderlijk op zaterdag verreden. De volledige planning van het weekend staat op de Formule 1 kalender.

Lees ook: Sainz’ Williams vat vlam in Baku na golf van remklachten in eerste training

Volledige uitslag VT1 Azerbaijan GP

PosCoureurTeamTijdBand
1George RussellMercedes1:45.387Soft
2Max VerstappenRed Bull1:45.787Soft
3Charles LeclercFerrari1:45.791Medium
4Lewis HamiltonFerrari1:45.824Hard
5Kimi AntonelliMercedes1:46.265Soft
6Oscar PiastriMcLaren1:46.398Soft
7Liam LawsonRacing Bulls1:46.440Medium
8Arvid LindbladRacing Bulls1:46.601Medium
9Esteban OconHaas F1 Team1:46.624Hard
10Gabriel BortoletoAudi1:46.688Hard
11Nico HülkenbergAudi1:46.871Soft
12Carlos SainzWilliams1:46.893Soft
13Alexander AlbonWilliams1:46.939Soft
14Lando NorrisMcLaren1:46.981Medium
15Oliver BearmanHaas F1 Team1:46.994Soft
16Pierre GaslyAlpine1:47.043Hard
17Sergio PérezCadillac1:47.253Onbekend
18Franco ColapintoAlpine1:47.523Soft
19Fernando AlonsoAston Martin1:47.835Medium
20Isack HadjarRed Bull1:47.873Hard
21Lance StrollAston Martin1:48.547Medium
22Valtteri BottasCadillac1:49.315Hard

Russell noteerde de snelste tijd van de dag, maar de grootste vraag voor Mercedes ligt bij Antonelli. Zijn hydraulische probleem kostte hem waardevolle testtijd op een circuit waar setup en vertrouwen in de remmen doorslaggevend kunnen zijn voor de rest van het weekend.