Red Bull verrast op Spa: Verstappen topt eerste training zonder Macarena-vleugel

3 min ·

Max Verstappen had zelf gewaarschuwd dat het langzamer zou gaan. Red Bull haalde de omstreden achtervleugel van zijn RB22 en verving die door een conventioneel exemplaar, na twee crashes op rij in Oostenrijk en Silverstone. Het tegenovergestelde gebeurde. Verstappen reed vrijdag de snelste tijd van de eerste vrije training op Spa-Francorchamps, zijn eerste sessiewinst van het seizoen. Een tijd van 1m47.070s, 0,145 seconde sneller dan Lewis Hamilton in de Ferrari.

Dat is opvallend, want Red Bull haalde de Macarena-vleugel juist weg omdat die verantwoordelijk werd gehouden voor de twee zware crashes van Verstappen dit seizoen. Voor het weekend klonk hij zelf ook allesbehalve zeker. Hij noemde Spa zijn favoriete circuit, maar waarschuwde vooraf voor een lastig weekend. De tijden op de klok spraken die twijfel tegen.

Lees ook: Antonelli klopt Norris en Verstappen in bewogen VT2 op Spa

Ferrari dichtbij, Mercedes ver weg

Hamilton en Charles Leclerc hielden de schade voor Ferrari beperkt. Leclerc, die vorige week de British Grand Prix won, eindigde derde, 0,207 seconde achter Verstappen. Isack Hadjar completeerde de top vier voor Red Bull, al is die positie voor hem grotendeels symbolisch. Hij start zondag vanaf de achterste startrij door een stapeling motorstraffen.

Bij Mercedes ging het minder soepel. Kimi Antonelli, leider in het klassement, kwam niet verder dan de zesde tijd, meer dan een halve seconde achter Verstappen. Onderweg klaagde hij over Carlos Sainz, die op de racelijn treuzelde. “Idioot,” klonk het over de boordradio. Sainz bood meteen zijn excuses aan. George Russell deed het nog iets minder goed en werd achtste, achter beide McLarens.

Lees dit soort nieuws ook onderweg in de F1Head app

Gratis beschikbaar voor Android, push-notificaties bij breaking news, WK-standen, kalender en meer.

Download app

Pech en gridstraffen

Lando Norris kwam pas laat op gang met aeroraken op zijn auto en werd zevende. Ook hij hoeft zich weinig zorgen te maken over een goede kwalificatietijd. De wereldkampioen accepteert dit weekend een gridstraf van tien plaatsen na een nieuwe elektronica-eenheid.

Teamgenoot Oscar Piastri, vijfde in de tijdenlijst, kreeg in de slotfase een hydraulisch probleem op de Kemmel Straight. Hij moest zijn auto langzaam terugrijden naar de garage, terwijl het team hem via de radio opdroeg vooral kalm te blijven rijden. McLaren gaat de oorzaak voor de tweede training onderzoeken.

Lees ook: Williams-baas Vowles verrast paddock met onthulling over F1-regels 2027

Aston Martin ver achter

Onderaan de tijdenlijst stond het grootste gat van de dag. Jak Crawford, die voor de derde keer dit seizoen inviel voor Fernando Alonso, kwam meer dan zes seconden tekort. Teamgenoot Lance Stroll deed het iets beter, maar ging in de slotfase nog off in de grindbak, waarbij een camera los aan de auto bleef hangen. Voor Aston Martin belooft dit weekend weinig goeds.

Verstappen zelf klonk na de sessie nuchter over graining op zijn linker voor- en achterband tijdens de longrun. Geen paniek, wel een aandachtspunt. Dat een auto zonder Mercedes- of Ferrari-motor voor het eerst dit seizoen een training aanvoert, zegt vooral iets over hoe scherp de marges op Spa liggen. De vraag is niet of Verstappen zaterdag opnieuw bovenaan staat, maar of Ferrari en een herstellend Mercedes hem dat toestaan.

Volledige uitslag VT1 Grand Prix van België

PosCoureurTeamTijd/Verschil
1Max VerstappenRed Bull1:47.070
2Lewis HamiltonFerrari+0.145
3Charles LeclercFerrari+0.207
4Isack HadjarRed Bull+0.252
5Oscar PiastriMcLaren+0.452
6Kimi AntonelliMercedes+0.533
7Lando NorrisMcLaren+0.861
8George RussellMercedes+0.889
9Arvid LindbladRacing Bulls+1.164
10Gabriel BortoletoAudi+1.336
11Liam LawsonRacing Bulls+1.362
12Nico HulkenbergAudi+1.892
13Ollie BearmanHaas+1.940
14Alex AlbonWilliams+2.267
15Franco ColapintoAlpine+2.333
16Esteban OconHaas+2.379
17Pierre GaslyAlpine+2.642
18Valtteri BottasCadillac+2.769
19Sergio PerezCadillac+3.156
20Carlos SainzWilliams+3.792
21Lance StrollAston Martin+5.738
22Jak CrawfordAston Martin+6.129